Moderní architekturu s historií propojí takzvaný SmetaNový sál na druhém nádvoří litomyšlského zámku, kde se budou konat představení festivalu Smetanova Litomyšl. První návštěvníci by se s ním měli seznámit v červnu 2025 při příležitosti 67. ročníku přehlídky. Ve středu to řekl architekt Josef Pleskot, který projekt navrhl.
Nový koncertní sál nahradí provizorní multifunkční halu, kde se Smetanova Litomyšl konala letos. Podle Josefa Pleskota bude výrazem úcty k místu, hudbě a lidem, kteří přicházejí za kulturními zážitky.
Na projekt za 60 až 70 milionů korun bez DPH už organizátoři začali vybírat peníze od dárců a sponzorů. Zhruba polovinu mají zajištěnou. Koncertní sál by chtěli začít stavět v polovině dubna, přičemž festival začne 14. června. Podle jeho zástupců se má konstrukce postavit vždy jen na dobu konání této akce. V ostatních měsících roku zůstane nádvoří prázdné.
SmetaNový sál bude nový nejen mobilním zastřešením, které se zatáhne při dešti. Konstrukce nemá zasahovat do památkově chráněného objektu zámku. Půjde o komplexní vestavbu nové scény, která se nedotkne stěn zámku, moderního jeviště a hlediště i tribun na zámeckých ochozech. Pleskot se částečně inspiroval předchozí konstrukcí. „Obvzlášť podstatné bylo, aby se nová architektura s tím zámkem spojovala, ale zároveň aby mu netvořila žádnou konkurenci, aby tam byla i nebyla,“ řekl architekt České televizi.
Diváci usednou do hlediště rozděleného na dvě části nepatrně natočené k sobě. Nová místa vzniknou i na arkádách, sál pojme až 1300 návštěvníků. Pleskotův návrh přináší i středovou uličku v hledišti, která přicházejícím nabídne pohled na renesanční sgrafita.
„Jako správci národní kulturní památky, zámku Litomyšl zapsaného v seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO, jsme rádi, že se našlo řešení, které respektuje cenné historické prostředí, jeho unikátnost a tím i potřebu zvýšené ochrany,“ uvedl Miloš Kadlec z Národního památkového ústavu.
Josef Pleskot už se v Litomyšli podílel na revitalizaci zámeckého návrší. | Foto: František Renza
„V Litomyšli vzniká scéna, která bude svými technickými i estetickými kvalitami jedinečná nejen v České republice, ale i Evropě,“ věří Josef Pleskot. Ten už se v Litomyšli podílel na revitalizaci zámeckého návrší.
Ředitel festivalu a zároveň obchodní ředitel české filharmonie Michal Medek dodává, že projekt je v tuto chvíli prakticky dokončen. „Ladí se technické detaily, připravujeme dokumentaci pro výběr dodavatele a na zámku probíhá druhé kolo archeologického výzkumu, abychom neponičili některé cenné památky,“ vysvětluje.
Zhruba čtvrtinu nákladů má pořadatel festivalu zajištěnou od kraje, Litomyšle a ministerstva kultury, další peníze bude mít od hlavního sponzora. Kromě velkých dárců se mohou do investice zapojit i diváci a koupit si sedačku za 5000 až 50 tisíc korun. Přednostně ji budou mít k dispozici a po tři roky budou mít zvýhodněný nákup vstupenek.