27. ledna se slaví Mezinárodní den památky obětí holocaust a tento den si připomněla i herečka Eva Jeníčková, kterou proslavily role v obou dílech Sněženek a machrů anebo v komediální sérii o Básnících.
Zavzpomínala totiž na svého dědečka Vasila Kaprálka Škracha, jenž byl českým filozofem, překladatelem, sociologem a také osobním knihovníkem, archivářem a literárním tajemníkem samotného prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka (†87).
Na sociální síti sdílela několik jeho fotografií a připomněla také jeho pohnutý osud… „Můj děda Vasil Kaprálek Škrach odmítl se zbytkem exilové vlády odjet do Londýna a zůstal bojovat v odboji,“ napsala herečka k sérii snímků statečného muže, co se už v roce 1938 podílel na manifestu Věrni zůstaneme!
Ten vznikl v reakci na anšlus Rakouska a měl za cíl mobilizovat veřejnost proti německé agresi. Patřili do něj levicoví intelektuálové, svobodní zednáři, Ženská národní rada a různé odborové organizace.
Eva Jeníčková ukázala prsa před kamerou INT
Bohužel tento hrdina zaplatil za svou protinacistickou činnost tu nejvyšší možnou cenu. „V červnu 1940 byl zatčen gestapem a po pobytu ve dvou koncentračních táborech – Terezín a Plötzensee – byl v květnu 1943 v Berlíně sťat,“ odhalila Jeníčková smutný konec statečného Škracha, přesto však zdůraznila: „Je ve mně velmi živý. Vždycky jsem si přála, abych s ním mohla mluvit o tom, co věděl a čím si prošel. Tak už je to všechno jen v mých představách…“ posteskla si.
U jedné z momentek, které zachytil svým fotoaparátem rodinný přítel, jímž nebyl nikdo jiný nežli velký český spisovatel Karel Čapek (†48), autor slavných her a románů R.U.R., Krakatit nebo Továrna na absolutno, Jeníčková zmínila, že právě takhle si ho její maminka ještě stále pamatuje. Usměvavého a šťastného… Není nejspíš divu, že tento silný příspěvek zasáhl její příznivce přímo do srdce. „Část vaší historie, celá naše historie,“ napsal trefně jeden z nich.
Eva Jeníčková
Autor: CNC_Jiří Černohorský