Trump chce americký Iron Dome

Podíl



Donald Trump prohlásil, že chce vybudovat velký raketový deštník, který bude lepší než Iron Dome (Železná kopule). Do čela nového programu chce postavit bývalého fotbalistu a neúspěšného politika Herschela Walkera. Prezident to řekl během jedno ze svých předvolebních shromáždění.
Walker, který je Trumpovým neochvějným podporovatelem, se objevil na shromáždění v Georgii ve městě Macon, kde dvakrát zkomolil Trumpovo jméno. „Je čas to zastavit, a zastaví se to v úterý, když budeme hlasovat pro mého přítele a vašeho přítele Donalda Trumpa Jr. – Donalda Trumpa. Jonalda J. Trumpa,“ řekl na konci svého projevu. 

Po něm přišel na řadu Trump, aby přednesl svou řeč. Prohlásil, že pokud bude zvolen, „postaví protiraketový obranný štít, který bude kompletně vyroben v USA“, a řekl, že do „čela toho malého zázraku postavím Herschela Walkera“.
Trump v posledním roce hovořil o tom, že by ve svém druhém funkčním období vytvořil pro USA „Iron Dome“, čímž se odkazoval k sytému protivzdušné obrany, který se používá v Izraeli. V neděli rovněž prohlásil, že by „velká část“ takového systému byla postavena právě v Georgii. 
Nicméně Iron Dome se používá proti střelám krátkého doletu, navíc by takový systém stál astronomickou částku a měl by problém sestřelit středně až dlouhodosahové rakety, například z Ruska nebo Jižní Koreje. 

Notorický lhář Walker
Není zřejmé, zda měl Trump na mysli, že by Walker dohlížel na veškerou americkou protiraketovou obranou nebo na proces budování nového systému. 
Walker, který se dříve neúspěšně ucházel o místo v Senátu USA, strávil 12 sezón v NFL ke konci 80. let, než odešel do důchodu a začal podnikat v oblasti zpracování potravin, nemá tedy žádnou zkušenost s obrannými systémy nebo národní bezpečností. 

Dříve sloužil pod Trumpem jako spolupředseda prezidentské rady pro sport, fitness a výživu v letech 2019 až 2020. Poté zahájil svou první politickou kampaň v senátních volbách v Georgii v roce 2022, kdy podporoval Trumpovy názory na migraci. 
Jeho kampaň byla nicméně plná kontroverzí a lživých prohlášení. Například nesprávně uvedl, že USA má 52 států, lživě tvrdil, že byl kdysi agentem FBI a rovněž lhal o tom, že dokončil univerzitu v Georgii, zatímco ve skutečnosti na studium zanevřel a odešel hrát profesionální fotbal. 

Postup Kamaly Harrisové, která uznala porážku, gratulovala Trumpovi a chce přispět k hladkému předání moci nové administrativě, je značně odlišný od toho, který před čtyřmi roky po porážce od Bidena zvolil Trump. Odmítl tehdy uznat výsledky voleb a začal šířit nepravdy o tom, že demokrat vyhrál díky rozsáhlým podvodům. Vše vyvrcholilo 6. ledna 2021, kdy dav Trumpových přívrženců, který se s porážkou nesmířil, vtrhl do sídla Kongresu, přičemž zemřelo několik lidí.

Donaldu Trumpovi gratulovali i Michele a Barack Obamovi. Bývalý prezident s manželkou se v posledních týdnech masivně zapojili do kampaně Harrisové. „Toto zjevně není výsledek, v který jsme doufali, vzhledem k našim hlubokým neshodám s republikánskými kandidáty v celé řadě otázek,“ napsali Obamovi v prohlášení. „Ale život v demokracii je o uznání, že náš pohled ne vždy zvítězí, a o ochotě akceptovat mírové předání moci.“

S Donaldem Trumpem telefonoval už i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na sociálních sítích napsal, že mu znovu pogratuloval k silnému vítězství. „Dohodli jsme se, že budeme udržovat úzký dialog a rozvíjet naši spolupráci. Silné a neochvějné vedení USA je životně důležité pro svět a pro spravedlivý mír,“ napsal Zelenskyj.

I had an excellent call with President @realDonaldTrump and congratulated him on his historic landslide victory—his tremendous campaign made this result possible. I praised his family and team for their great work.We agreed to maintain close dialogue and advance our…
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) November 6, 2024

Zobrazit celý online



Odkaz na zdroj

Přečtěte si více

Aktuální zprávy