Krok 1
Ve webovém prohlížeči si lidé zadají stránku dipsy.cz. Zákonný zástupce nebo zletilý uchazeč se přihlásí do systému – nejčastěji přes bankovní identitu jako u internetového bankovnictví nebo Mobilním klíčem eGovernmentu. Člověk vyplňující přihlášku si vybere, zda je zákonným zástupcem, zletilým uchazečem nebo zda je zástupcem na základě zmocnění.
Krok 2
Zákonnému zástupci se v nabídce objeví všechny jeho děti, zletilý uchazeč zaškrtne, že přihlašuje sebe.
Krok 3
Většina údajů uchazeče je automaticky vyplněna ze státních registrů, stačí doplnit základní školu a kontakt.
Krok 4
Výběr oboru. Stačí začít psát název školy, systém nabídne všechny obory. Školy se v tomto kroku zapisují podle priority. Uchazeči uvidí přehledně dokumenty, které vybraná škola vyžaduje doložit k přihlášce pro příslušný obor. Ty se pak nahrávají jako fotky nebo sken. Přílohy se přikládají v kopiích, ale ponechte si pro jistotu u sebe kvůli možnému ověření 1 originál každé z nich.
Krok 5
Případná žádost o úpravu jednotné přijímací zkoušky. Lze žádat o prominutí testu z češtiny a o zkoušku z matematiky v polštině nebo ukrajinštině.
Krok 6
Čestné prohlášení, že uchazeč souhlasí s podáním přihlášky (náhrada podpisu). Pozvánka ke zkouškám pak přijde elektronicky.
A je hotovo
Poznámka: Rodiče se také mohou rozhodnout podat přihlášku formou výpisu vytištěného z on-line systému. Po vyplnění potřebných bodů jim přijde na e-mail. V takovém případě ale musí doručit papírovou přihlášku do každé školy a pozvánka ke zkouškám jim přijde doporučeným dopisem. Více informací najdou rodiče a uchazeči na www.prihlaskynastredni.cz
Ministr Bek o změnách, které míří do českých škol Blesk: Daniel Stein