Spory o platy politiků: Kývnou si na přidání o tisíce

Podíl



Vládní koalice původně chtěla zvyšovat platy ústavních činitelů o 13,7 procenta, návrh připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Se zlou se potázalo, nový návrh předkládá poloviční růst platů pro letošní rok.
„Dnes jsme se tady opět sešli, abychom jednali o zvýšení platů pro zcela neschopného premiéra Fialu a jeho stejně neschopnou vládu. Vůbec nechápu, kdo jim radí a ještě mají dneska šanci tenhle nemravný návrh stáhnout, ale asi to nevypadá,“ kritizoval vládu šéf ANO Andrej Babiš.
Babiš: Fiala a Pekarová si polepší na 293 900 Kč!
Expremiér kritizoval výběr vládních priorit, které koalice ve Sněmovně řeší. Platy politiků jsou podle něj přitom naprostou prioritou Fialovy vlády. Zmínil i další kritizovaný návrh na růst koncesionářských poplatků – v rámci ČT mají narůst ze 135 Kč měsíčně na 150 Kč, návrh však dál čeká ve Sněmovně na schválení.
„Pro tuto vládu je to naprostou prioritou. Naprostá priorita, jejich platy. Vedle takových věcí, jako je korespondenční volba, to je také důležité, pan ministr a pan prezident navštěvují celou naší planetu, aby přesvědčili naše krajany, aby je volili, a dále zálohování PET lahví, nebo zavedení nové daně za provládní Českou televizi a provládní Český rozhlas, které nazývají honosně koncesionářské poplatky. Nebo uzákonění nového trestného činu činnost pro cizí moc, v uvozovkách. To jsou podle této vlády a podle pana premiéra věci, které údajně naše občany trápí a které nesnesou odkladu. Tady je vidět to odtržení pana premiéra od lidí, protože lidi trápí hlavně drahá elektřina, drahé nájmy, všechno drahé,“ pokračoval Babiš ve své kritice.
Šéf ANO se pozastavil i nad původním návrhem růstu platů o necelých 14 procent. „Asi vypustili pokusný balónek a když nastal humbuk, tak ten návrh v uvozovkách snížili na 6,95 % a říkali tomu, vážení spoluobčané, že dýchají společností. Ale nevíme s jakou. To je teda pořádný nádech. Panu Fialovi, paní Pekarové a panu Vystrčilovi základní plat vzroste o 19 tisíc korun na 293 900 Kč měsíčně a panu Jurečkovi a panu Rakušanovi jako místopředsedům vlády o 16 300 Kč měsíčně na 252 300 Kč a řadoví ministři dostanou přidáno o 13 500 Kč měsíčně na 208 800 Kč hrubého měsíčně a to samozřejmě nepočítám další desítky tisíc náhrad, proplacených vývojů a plného servisu, kdy z eráru dostávají i obědy,“ kritizoval Babiš vládní návrh.
Rozbitý automat
Původní plán ministerstva práce a sociálních věcí na 14% navýšení kritizovali však mimo opozičních i někteří z koaličních zákonodárců. Resort pod vedením Mariana Jurečky (KDU-ČSL) nakonec přišel s kompromisním řešením, které slibuje letos navýšení o necelých 7 % s ohraničením meziročního nárůstu na maximálně 5 % ročně.
Poslanci opozičního hnutí ANO a SPD však nadále požadují zmrazení platů vrcholných politiků na loňské úrovni až do roku 2029. Koaliční poslanci povětšinou považují zmrazení za nerozumné a oddalující stávající problém.
„Ten automat byl rozbitý, kdy se to opakovaně začalo zmrazovat. Zmrazovalo se za vlády hnutí ANO, zamrazovalo se za nás v roce 2021 a v roce 2022 byly platy ústavních činitelů zmraženy, pak se zvýšily v roce 2023, aby v roce 2024 byly rovněž na stejné úrovni. Ten automat jsme rozbili a já myslím, že je to škoda, že bychom se k němu měli co nejrychleji vrátit,“ uvedl v pořadu ČT Události, komentáře místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS).

Politolog: Zmrazování není řešením
Podle politologa Lukáše Jelínka zmrazení platů není řešením problému. „Pokud by za nějakých pět let měly ty platy raketově vyrůst nahoru, tak tím si nijak zvláště nepomůžeme. A pokud Andrej Babiš mluví o tom, že by do té doby představil nějaký ucelený návrh změny těch platů, tak to si myslím, že je jenom takové těšínské jablíčko, protože vůbec nevíme, jestli by jakýkoliv podobný návrh získal dostatečnou podporu ve Sněmovně,“ uvedl pro Blesk.
Strany napříč spektrem by se prý měly momentálně zaměřit na to, aby učinily „platový automat“ spravedlivějším a plynulejším. „Tím hlavním úkolem podle mě teďka je především snížit tu dynamiku růstu platů politiků, aby výrazně nepředstihovaly platy ve zbytku společnosti. Na tohle prostě ani hnutí ANO žádný recept nepředložilo. Neustálé zmražování, to je prostě jenom odkládání problémů,“ vysvětlil.
Přepracovat automat
„Platový automat“ bude podle politologa třeba výrazněji přepracovat. „Já bych vlastně na tu současnou podobu nejraději zapomněl, protože se zdá, že přináší jenom samé problémy. Uvažoval bych o tom, jakým způsobem oddělit jednak platy soudců od platů politiků, za druhé bych uvažoval o tom, na co navázat platy politiků, jestli tedy na průměrnou mzdu ve společnosti, jestli na mediánovou mzdu ve společnosti nebo na minimální mzdu ve společnosti,“ sdělil Blesku.
Dále je prý potřeba zastropovat meziroční růst platů, aby nenarůstaly skokově do astronomických výšin. S návrhem 5% meziročního stropu přišel ministr Jurečka podle Jelínka dost opožděně.
„Další věc, se kterou se musí pracovat, jsou poslanecké náhrady. Myslím si, že s výjimkou náhrady na expertizy a asistenty, anebo v případě těch poslanců ze vzdálenějších regionů, náklady na dopravu, tak žádné další poslanecké náhrady už v současnosti smysl nemají. Takže kdo by chtěl udělat nějakou poctivou reformu toho platového systému, musel by pracovat se všemi tedy těmito parametry,“ dodal závěrem.



Odkaz na zdroj

Přečtěte si více

Aktuální zprávy