Policisté nesmí podle zákona stávkovat. V praxi se protest může podle odborářů projevit tak, že pokud to zákon dovolí, nebudou udělovat pokuty. Nebo budou lidé delší dobu čekat na příjezd policejní hlídky v případech, kdy nepůjde o ohrožení zdraví, protože policisté budou v tu dobu precizně vyšetřovat jiný případ.
„V případě ohrožení života, zdraví nebo majetku budeme fungovat, jako by protest nebyl, jako běžný den. Tohle je zatím osvěta. Ale tímto týdnem to nekončí,“ řekl ČTK minulý týden místopředseda odborové organizace bezpečnostních sborů a vedoucí policejního oddělení v Písku Martin Červenka.
Další protest uspořádá Unie bezpečnostních složek 21. listopadu před ministerstvem vnitra v Praze. Odbory žádají lepší pracovní a platové podmínky jak pro policisty, strážníky, tak i hasiče.
Maláčová: Je to ostuda
Kritice přitom čelí i vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). „Dnes začíná protest policistů, který plně podporuji. Je ostudou vlády premiéra Fialy a zejména ministra Rakušana (STAN), že muži a ženy, kteří se starají o naši bezpečnost, nemohou uživit své rodiny. Doufám, že to pramení jen z jejich neschopnosti a lhaní – a není to záměr, jak zabránit došetření kauzy Dozimetr. Takhle to dál nejde,“ uvedla na Facebooku šéfka SOCDEM Jana Maláčová.
„Jednání s odbory jsem se nikdy nevyhýbal. Právě naopak, dveře na vnitru mají vždycky otevřené,“ uvedl nedávno Rakušan taktéž na Facebooku.