Dopoledne začal prezident honosně – s první dámou Evou vyrazil do impozantní vily Government House, sídla guvernérky Nového Jižního Walesu Margaret Beazleyové. V luxusní rezidenci, která nápadně připomíná palác Windsor v Anglii, se během státních návštěv ubytovává královská rodina. Při nedávné návštěvě Austrálie v něm bydlel dokonce král Karel III.
Došlo na oficiality i přátelská gesta, při příchodu prezidentského páru zahřměly starodávné hodiny a australský ceremoniář v bílé uniformě pár hlasitě představil. „Přívítejte jeho excelenci, prezidenta České republiky, pana Petra Pavla a její excelenci, první dámu, paní Evu Pavlovou!“ zakřičel.
S Pavlem si pak potřásla rukou guvernérka Beazleyová, která je de facto zástupkyní britského krále v Sydney. Po krátkém fototermínu a zápisu do pamětní knihy se prezident vydal za zavřené dveře k politickému jednání. První dáma mezitím s manželem guvernérky prošla majestátní zahrady, které uchovává ve stínu 180 let starý eukalyptus – jeden z nejikoničtějších australských stromů.
Prezident s první dámou u se pak znovu sešli u barokní fontány a společně s guvernérským párem vyrazili na procházku zahradou. Ta vyvrcholila u dechberoucího výhledu na moře s ikonickou Operou v pozadí.
Návštěva prezidenta Petra Pavla v Sydney (25.11.2024) | Daniel Kraus
Vzpomínka na australské vojáky
Po této návštěve následoval přesun do nedalekého parlamentu. U jeho vchodu už Pavla a první dámu Evu přivítal politik s příhodným jménem, předseda Legislativní rady Benjamin Franklin, který celému parlamentu šéfuje. Ten prezidentský pár pozval do parlamentní knihovny, kde oba politici pronesli pár slov.
Pavel před zraky českých krajanů a australských zákonodárců zavzpomínal na to, když v armádě sloužil s australskými vojáky. „Vždycky na mě zapůsobila jejich míra solidarity a přátelství, která byla cítit v průběhu let, vůbec počínaje první světovou válkou, přes druhou světovou válku, přes všechny společné mise, které jsme od té doby měli. Vždy jsme se mohli spolehnout, že s námi zůstanou bok po boku, aniž by byli členy NATO. Ale i tak byli velcí přátelé, spojenci a partneři,“ řekl.
Návštěva prezidenta Petra Pavla v Sydney (25.11.2024) | Daniel Kraus
„Jsem druhým českým prezidentem, který Austrálii navštívil po téměř 30 letech. A co bych chtěl zdůraznit je, že se zde cítíme vítáni. Cítíme se tu být s dlouholetými přáteli a partnery (…).Takže mi dovolte, abych vám za všechna tato přátelství, solidaritu poděkoval. A chtěl bych vám také říci, že stejnou solidaritu cítíme i my k vám v této části světa se všemi výzvami, kterým zde čelíte,“ završil řeč prezident.
Čajová diplomacie
Po britské tradici následoval společný dopolední čaj, kdy Pavel usedl k šálku s Franklinem a také předsedou místní sněmovny Gregem Piperem. Čajové šálky však neznamenaly poklidnou přestávku – na stole byla důležitá politická a ekonomická témata, která mají podle Pavla přinést konkrétní výsledky.
Pak následovala prohlídka obou komor parlamentu a společný oběd, který pořádal Franklin. Ten českým novinářům poskytl i krátky rozhovor, kdy vyzdvihl, že Pavel je podle něj politik světového rázu.
„Je to mimořádný lídr nejen své země, ale i na mezinárodní scéně. Jeho pověst je známá po celém světě, nejen kvůli jeho angažmá v armádě, ale i kvůli tomu, že je jeden z nejhlasitějších hlasů, proč je důležité hájit hodnoty, které tady v Austrálii sdílíme. Hájit demokracii, toleranci a angažovanost všech demokratických zemí světa,“ řekl novinářům a odkazem na válku na Ukrajině a tvrdému postoji vůči Číně.
Návštěva prezidenta Petra Pavla v Sydney. V parlamentu s Benjaminem Franklinem (uprostřed) a Gregem Piperem. (25.11.2024) | Daniel Kraus
Uvedl také, že návštěva je pro parlament historická. „Máme příležitost znovu potvrdit vazby mezi Českou republikou a Novým Jižním Walesem. Víme, že tu žije již více než 30 tisíc příslušníků české komunity. Jsme velmi hrdí na angažovanost a vztahy, které mezi našimi dvěma národy již máme, a dnešek je jen další příležitostí tyto vazby ještě více prohloubit,“ dodal.
Česko-australská umělá inteligence
Po skončení diplomatické části se delegace přesunula do sídla Business NSW, což je epicentrum australského byznysu. Prezident dorazil na půdu obchodní komory, kde zahájil česko-australské business fórum. Ačkoliv to může překvapit, Austrálie je pátým nejdůležitějším českým exportním partnerem v Asii a Oceánii. Česko tam třeba dováží víc než do Koreje či Vietnamu. Česká „značka“ je pak na druhém konci světa zárukou kvality.
Proto s sebou prezident dovezl delegaci podnikatelů. Ti mají za úkol dojednat dohody mezi českými a australskými firmami, které mohou přinést užitek oběma stranách. Jde mj. vyjednávání o umělé inteligenci a nových technologiích.
Prezident Petr Pavel v Sydney zahájil česko-australské obchodní fórum (25.11.2024) | Daniel Kraus
„I z toho důvodu se mnou jela sice skromná, ale významná byznys delegace z našich firem, které jsou orientovány na vyspělé technologie, na vysokou přidanou hodnotu, tedy něco, co nás jako středně velkou zemi může posunout dál a co je také typické pro Austrálii,“ řekl prezident novinářům krátce před zahájením byznys fóra.
„Austrálie si je vědoma toho, že její bohatství a prosperita nebude založena do budoucna pouze na prodeji nerostných surovin, ale že bude ležet ve vysoce specializovaném a technologicky náročném průmyslu, ve vědě, ve výzkumu, v inovacích, to samozřejmě chceme i my, a proto je tady velký prostor, jak s Austrálií spolupracovat,“ dodal Pavel.
Během dnešního jednacího maratonu dala tak hlava státu najevo, že Austrálie není pouhou exotickou destinací, ale pro Česko důležitým strategickým i ekonomickým partnerem. Prezidentova návštěva má tak dle Hradu nejen symbolický, ale i velmi praktický význam.
Kulinářská zkušenost
Prezident dnes poprvé předstoupil před novináře a vyjádřil se k celé cestě. Zmínil i třicetihodinovou cestu z Prahy a následné vlídné přivítání krajany. „Bylo to příjemné, ale zároveň velmi inspirativní. Naši krajané tu tvoří pátou největší českou diasporu na světě a jejich zkušenosti pro nás budou během této návštěvy neocenitelné,“ řekl. Setkání podle něj prý potvrdilo, že prostor pro spolupráci mezi Českem a Austrálií rozhodně existuje – a to nejen v byznysu, ale i na úrovni vzájemné podpory.
Prezident upozornil na to, že bezpečnostní hrozby v Indopacifiku se dotýkají i Evropy. „Jsme na jedné lodi. Jakékoliv narušení bezpečnosti v Jihočínském moři může mít dopad i na ceny a dostupnost zboží u nás,“ varoval. Zároveň připomněl historickou solidaritu Austrálie a Nového Zélandu s Evropou během obou světových válek. „Teď je na nás, abychom stáli při nich,“ zdůraznil v kontextu rostoucího vlivu Číny v oblasti.
Na počest prezidentovy návštěvy byla v místním parlamentu vyvěšena česká vlajka. (25.11.2024) | Daniel Kraus
Od vážných témat se prezident Pavel na chvíli odchýlil, když došlo na odlehčenou otázku Blesku, zdali mu včera chutnalo klokaní maso. „Pro mě to vlastně není žádná novinka, ochutnal jsem už ledacos. Klokan je prostě větší králík, jeho maso je trochu jako hovězí,“ zhodnotil s usměvem. Prezident se tak kulinářské výzvy nezalekl.
V Austrálii stráví hlava státu a první dáma celý týden. Kromě Sydney vyrazí i do hlavního města Canberry a do toho nejlidnatějšího města jižní Austrálie Adelaide. Pak už prezidentský pár přeletí o „kousek“ na západ, na exotický Nový Zéland.