Jak hlasování dopadne, lze těžko odhadovat. Existuje jen málo spolehlivých průzkumů veřejného mínění, upozornil Reuters. Sondáže opozici nakloněných médií podle agentury naznačují, že vládnoucí strana Gruzínský sen přijde o většinu v parlamentu, zatímco data provládních průzkumů předpovídají historicky nejsilnější výkon vládnoucího bloku.
Roztříštěná gruzínská opozice, kterou média vesměs označují jako prozápadní, vytvořila několik koalic ve snaze porazit Gruzínský sen, který kritici obviňují z autoritářských sklonů a příklonu k Rusku.
Gruzie, kde žije kolem 3,7 milionu lidí, od získání nezávislosti po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 vystupovala jako prozápadní země a krátce po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 požádala o členství v Evropské unii. Vztahy se Západem se však v poslední době zhoršily.
Největší opoziční stranou zůstává Sjednocené národní hnutí (UNM) uvězněného exprezidenta Michaila Saakašviliho. Šanci získat pět procent mají podle stanice BBC kromě Gruzínského snu čtyři opoziční koaliční uskupení: Jednota (včetně UNM), Koalice za změnu, Silná Gruzie a Pro Gruzii.
Gruzie, kde žije kolem 3,7 milionu lidí, od získání nezávislosti po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 vystupovala jako prozápadní země a krátce po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 požádala o členství v Evropské unii.
Parlament letos schválil dva zákony, které prosadil Gruzínský sen, a které kritici označují za normy inspirované Ruskem, kde režim zavedl řadu represivních opatření proti svým odpůrcům nebo sexuálním menšinám. Gruzínské normy se dočkaly kritiky ze Západu včetně EU, která kvůli zákonu o zahraničním vlivu pozastavila gruzínský přístupový proces.